6 czerwca w Domu Dziennego Pobytu w Głubczycach, gościł zespół pieśni i tańca “Perła” z Doliny na Ukrainie


Młodzi artyści przyjechali na zaproszenie Stowarzyszenia Kresowian z Kędzierzyna-Koźla, a w Głubczycach pojawili się za sprawą przewodniczącego Rady Miejskiej, Pana Kazimierza Naumczyka i Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Słowa podziękowania należy także skierować do współorganizatora: Gminy Głubczyce i Domu Dziennego Pobytu za gościnność, udostępnienie sali i obecność wspaniałej publiczności, która żywo i bardzo aktywnie uczestniczyła w występie.

Oddajmy głos ks. Panasowicowi [info za: www.siemysli.info.ke].

Zespół „Perła” powstał przy parafii i szkole sobotnio-niedzielnej jesienią 2008 roku (wrzesień). Obecnie w skład zespołu wchodzi prawie 40 osób. Instruktorem tańca jest Pani Halina Regecka. Prezesem i opiekunem zespołu jest ks. Krzysztof Panasowiec. W zespole tańczą i śpiewają dzieci, uczęszczające do kościoła i do naszej szkoły w wieku od 9 do 18 lat. Zespół w swoim repertuarze posiada piosenki i tańce religijne, piosenki i tańce patriotyczne, piosenki i tańce ludowe i współczesne. Są to tańce przede wszystkim polskie oraz dodatkowo – ukrainskie, węgierskie, włoskie i cygańskie.

W okresie swojej działalności zespół występował prawie 200 razy. Najwięcej koncertów dał na Ukrainie. W Polsce koncertuje już od 4 lat i w tym czasie wystąpił przed różną publicznością prawie 70 razy. Ponadto w 2014 roku zespół wyjeżdżał na koncerty do Włoch. Członkowie zespołu „Perła” podczas występów przebierają się w różne stroje, w zależności od wykonywanego tańca.

Program przygotowywany jest na bieżąco i zawsze dostosowany do potrzeb odbiorców. Cechą charakterystyczną wszystkich członków zespołu jest ich głęboka religijność, dobre wychowanie, szacunek do tradycji, patriotyzm i chęć doskonalenia się w tańcu i śpiewie.

 ks. Krzysztof Panasowiec

Poprzedni artykułEuro 2016 w Puchatkowie
Następny artykułWystawa Edu Artystyczni / MUZEUM
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804