3 maja obchodzimy w Polsce święto, ustanowione w 1919 oraz ponownie w 1990, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy. Również w Głubczycach uroczyście obchodzono to święto


Dnia 03.05.2016 r. odbyły się uroczystości upamiętniające 225. Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, których organizatorem była Komenda Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Głubczycach wspólnie ze Starostwem Powiatowym i Urzędem Miejskim w Głubczycach.

Obchody Święta Narodowego rozpoczęły się od Mszy Świętej w kościele p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Głubczycach, w której udział wzięły władze samorządowe, poczty sztandarowe szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, Związki Kombatanckie, gromady zuchowe i drużyny harcerskie wraz z instruktorami oraz mieszkańcy Głubczyc.

Po Mszy Świętej odbył się uroczysty apel przed Pomnikiem Czynu Zbrojnego w Głubczycach z okazji upamiętnienia 225. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, po którym głos zabrał Burmistrz Głubczyc Pan Adam Krupa.

Po apelu odbył się montaż słowno-muzyczny w wykonaniu dh. Józefa Kaniowskiego, po którym zgromadzone delegacje złożyły kwiaty. O godzinie 16:00 pod Ratuszem Miejskim w Głubczycach odbył się Koncert Pieśni Patriotycznych.

Dh Anna Mazur

Informacyjnie podajemy, że Konstytucja 3 Maja z 1791 r. została uchwalona jako pierwsza w nowożytnej Europie, a druga po amerykańskiej na świecie. Wyprzedziła trzecią na świecie konstytucję francuską. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Wielki, który został zwołany w październiku 1788.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.