Grobniki, wieś położona w gminie Głubczyce, w bezpośrednim sąsiedztwie Głubczyc przy drodze krajowej nr 38 (trasa pomiędzy granicą z Czechami a Kędzierzynem-Koźle). Jeśli nie zjedzie się w bok, w głąb wioski – przypomina większość tego typu miejscowości – wieś jednodrożną o zwartej zabudowie po obu stronach drogi. Typową “ulicówkę”. Jednak to tylko pozory…


Bardziej uważnym i zainteresowanym wieś odsłoni wyjątkowe zabytki, bogatą historię, ciekawe ukształtowanie terenu i miejsca rodzinnej rekreacji. Gdy tylko zjedzie się w ul. Św. Jana, dotrze się w jednej chwili do centrum dawnych i obecnych Grobnik, skupionego wokół plebanii, kościoła pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela, Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym im. M. Konopnickiej, szpitala Joannitów i dawnego zamku Komturii Joannitów. Jest co oglądać!

Jednak to o czym chcemy pisać dotyczy Szkoły Podstawowej, edukacji, aktywnego udziału dzieci i młodzieży w akcji jakże szlachetnej i przekładającej się w praktyczny sposób na zmianę postaw wobec środowiska, roślin, zwierząt. W Grobnikach jest grono ludzi bardzo aktywnie działających na rzecz lokalnej społeczności, którym zależy na otoczeniu i tych, którzy to grobnickie (i nie tylko) otoczenie będą w przyszłości tworzyć – dzieciach.


Witam, Paweł Buczek radny Gminy Głubczyce a prywatnie mieszkaniec Grobnik.

Siejąc kwiaty pomagamy pszczołom - Grobniki 2016 / © fot. Mateusz Kitka
Paweł Buczek. Siejąc kwiaty pomagamy pszczołom – Grobniki 2016 / © fot. Mateusz Kitka

W Grobnikach w Szkole Podstawowej odbyła się inauguracja II gminnego konkursu “Siejąc kwiaty – pomagamy pszczołom”. Konkurs ten został wymyślony pod kątem tego, aby uwrażliwić dzieci a przy okazji rodziców na potrzeby owadów zapylających i na fakt iż owady te mają coraz trudniej w dzisiejszych czasach, w dzisiejszym świecie.

Tak jak wspomniałem wcześniej – II edycja, ponieważ poprzednia edycja, w minionym roku cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Dzieci uczestniczyły w niej bardzo licznie i aktywnie. Dlatego w tym roku kontynuujemy to przedsięwzięcie. Mamy nadzieję, że będzie ono powtarzane cyklicznie co roku.

Zamysłem tego konkursu jest to, aby dzieci dostając nasiona i materiały dydaktyczne – siały kwiaty w swoich ogródkach, w ogródkach szkolnych, w ogródkach swoich rodziców, dziadków a następnie obserwowały jak te kwiaty kwitną, jak funkcjonuje przyroda – a po wtóre aby obserwowały jak wyglądają owady, jak pracują i żyją w naszym otoczeniu.

Jest to przedsięwzięcie na tyle ciekawe i budujące, że w ślad za nami Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, zdecydował się tworzyć działania w temacie bioróżnorodności i jesteśmy tam partnerem.

Takie angażowanie dzieci i młodzieży a przy okazji rodziców w życie owadów ale też i całej przyrody ma wielki sens w dzisiejszych czasach. Dziękuję.


Gabriela Simbiga, dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym w Grobnikach.

Siejąc kwiaty pomagamy pszczołom - Grobniki 2016 / © fot. Mateusz Kitka
Gabriela Simbiga. Siejąc kwiaty pomagamy pszczołom – Grobniki 2016 / © fot. Mateusz Kitka

W związku z przystąpieniem do “Klubu Przyjaciół Pszczół” wychowanków Publicznej Szkoły Podstawowej z Klasami I-III w Grobnikach nie są nam obce tematy dotyczące roli owadów zapylających w środowisku i życiu człowieka. Organizujemy pogadanki, konkursy i przedstawienia ekologiczne, które mają za zadanie przybliżyć tematy ochrony tych owadów najmłodszym mieszkańcom naszej miejscowości.

Partnerem konkursu jest firma Bayer Sp. z o.o. Patronat honorowy burmistrza Głubczyc Pana Adama Krupy oraz Pana Krzysztofa Głowiszyna, prezesa Związku Pszczelarzy w Głubczycach. Patronat medialny objął Pan Marian Pospiszel, właściciel TV Pogranicze oraz Pan Jan Wac, redaktor naczelny Głosu Głubczyc wraz z Mateuszem Kitka, redaktorem portalu TwojeGlubczyce.pl.

Trochę historii. W 2015 r. wychodząc z założenia, że warto zintegrować wokół tych działań także inne placówki edukacyjne Gminy Głubczyce, zorganizowaliśmy Pierwszy Gminny Konkurs pt.: “Siejąc kwiaty – pomagamy pszczołom”, który adresowany był do wychowanków przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych.

Patronat konkursu sprawował wówczas burmistrz Głubczyc Pan Adam Krupa oraz Koło Pszczelarzy w Głubczycach zrzeszone w Wojewódzkim Związku Pszczelarzy w Opolu na czele z Panem Edwardem Wołoszynem.

Patronat medialny objął Pan Marian Pospiszel, właściciel TV Pogranicze oraz Pan Jan Wac, redaktor naczelny Głosu Głubczyc.

Jakie są cele konkursu:
– kształtowanie u dzieci świadomości ekologicznej przy równoczesnym rozwijaniu wrażliwości artystycznej
– promowanie postaw sprzyjających trosce o środowisko
– docenianie wartości przyrodniczych i estetycznych najbliższej okolicy
– doskonalenie umiejętności obserwacji przyrody i dokonywania różnych form jej opisu
– uświadamianie dzieciom korzyści płynących z pracy pszczół da świata przyrody oraz ludzi

Zadania:
Uczniowie szkół oraz dzieci z przedszkoli otrzymały nasiona roślin miododajnych do wysiania w przyszkolnych lub domowych ogródkach a następnie obserwowały pojawiające się tam owady.

KATEGORIA I
Uczestnicy: wychowankowie przedszkoli
Zadanie: wykonanie pracy plastycznej pt. “Pracowite pszczółki”

KATEGORIA II
Uczestnicy: uczniowie klas I-III
Zadanie: wykonanie plakatu pt. “Siejąc kwiaty – pomagamy pszczołom”

KATEGORIA III
Uczestnicy: uczniowie klas IV-VI
Zdanie: wykonanie zielnika z wyhodowanych roślin lub wykonanie dokumentacji fotograficznej roślin i odwiedzających je owadów w formie albumu lub plakatu

Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 22 października 2015 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Głubczycach.

W przedsięwzięciu wzięło udział 7 przedszkoli oraz 5 szkół podstawowych z gminy Głubczyce.

W czasie uroczystej gali nagrodzono 130 uczestników konkursu, zaś licznie zebrani na sali widowiskowej widzowie obejrzeli występy młodych artystów, którzy indywidualnie i zespołowo zaprezentowali wiersze i piosenki o tematyce pszczelarsko-ekologicznej.

W związku z faktem, iż nasze przedsięwzięcie cieszyło się tak dużym zainteresowaniem, w tym roku kontynuujemy konkurs “Siejąc kwiaty – pomagamy pszczołom” poprzez jego drugą edycję.

Naszym marzeniem jest skupić wokół tego działania jeszcze większą rzeszę uczniów. Planujemy udział 10 przedszkoli oraz 9 szkół podstawowych z gminy Głubczyce.

Każda placówka przystępująca do konkursu otrzyma nasiona roślin miododajnych, książeczki edukacyjne oraz domki dla zapylaczy do zagospodarowania w szkolnych i przedszkolnych ogródkach.

Będą one wspaniałym centrum obserwacji owadów zapylających. Dzieci najpierw wysiewając nasiona, a następnie obserwując przylatujące na grządki owady, będą się uczyły w naturalnym środowisku, nie zaś z perspektywy szkolnej ławki.

Rozstrzygnięcie konkursu, czyli wielką galę planujemy na 19 października 2016 r.


Dziękujemy Dyrekcji za tak celnie trafioną inicjatywę edukacyjną, zachęcamy wszystkich do udziału. Jeśli nie formalnie, to osobiście we własnym zakresie. Każdy może zaopatrzyć się w nasiona kwiatów i w dogodnych miejscach wysiewać je, a o walorze tego typu działań nie trzeba się rozpisywać. Każdy wie, że kwiaty są piękne, wspaniale pachną a miód z nich zbierany bardzo dobry. Smacznego!

Redakcja TG

Poprzedni artykułRzecz Powiatowa / 2016 maj (002)
Następny artykułDieta i nawyki żywieniowe w sporcie
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.