Z wizytą w 10 Brygadzie Logistycznej

19.04.2016 r. Opole. Nauka udzielania pierwszej pomocy i wykorzystania najnowocześniejszego sprzętu medycznego to najważniejsze cele wizyty strzelców z Głubczyc w koszarach 10 Brygady Logistycznej

0
Strzelcy z wizytą w 10 Brygadzie Logistycznej

19.04.2016 r. Opole. Nauka udzielania pierwszej pomocy i wykorzystania najnowocześniejszego sprzętu medycznego to najważniejsze cele wizyty strzelców z Głubczyc w koszarach 10 Brygady Logistycznej


Wizyta młodzieży w Opolu to kolejna odsłona współpracy strzelców z Jednostki Strzeleckiej nr 3009 im. płk. Stanisława Glińskiego z Głubczyc z żołnierzami 10 Brygady Logistycznej. Do opolskiej jednostki przyjechało 16 strzelców i opiekunowie, w tym pan Grzegorz Tobiasiński dowódca JS nr 3009. Celem spotkania była nauka udzielania pierwszej pomocy i wykorzystania nowoczesnego sprzętu medycznego.

Zajęcia z młodzieżą poprowadziła młodszy chorąży Kazimiera Ganske – pielęgniarka z Grupy Zabezpieczenia Medycznego 10BLog. Pani chorąży w części teoretycznej szkolenia szeroko omówiła zagadnienia dotyczące reanimacji, udzielania pomocy w przypadkach złamań, krwotoków, zabezpieczenia ran, czy też udrażniania dróg oddechowych.

Najważniejszą częścią zajęć były zagadnienia praktyczne, gdzie wiedzę teoretyczną strzelcy wykorzystywali podczas ćwiczeń na fantomie. W trakcie zajęć młodzież nauczyła się wykorzystywać defibrylator AED (ang. Automated External Defibrillator – automatyczny defibrylator zewnętrzny) urządzenie, które coraz częściej instalowane jest w miejscach publicznych.

Podczas spotkania młodzież poznała również wyposażenie medyczne żołnierzy wyjeżdżających na misje poza granicami kraju. Była to jedyna okazja, aby zobaczyć apteczkę udową, czy też nauczyć się korzystać z opatrunku osobistego – podstawowego wyposażenia misjonarza. Ponieważ młodszy chorąży Kazimiera Ganske to weteran misji w Iraku i w Afganistanie, zajęcia nie skończyły się ogólnym omówieniem sprzętu medycznego. Pani chorąży chętnie dzieliła się własnymi doświadczeniami ze służby poza granicami kraju, a przedstawienie poszczególnych elementów wyposażenia uzupełnione było omówieniem realnej sytuacji, z którą młodszy chorąży Ganske spotkała się w czasie swojej służby w Polskich Kontyngentach Wojskowych.

Po zakończeniu zajęć strzelcy z Głubczyc zgromadzili się w Sali Tradycji 10 Brygady Logistycznej, aby uhonorować jednego z żołnierzy opolskiej jednostki. Specjalne podziękowania za wieloletnią współpracę i wspieranie ruchu strzeleckiego otrzymał starszy chorąży sztabowy Waldemar Szczepański – dowódca plutonu w batalionie składowania. Chorąży Szczepański od ponad dziesięciu lat prowadzi ze strzelcami zajęcia z taktyki, uczy podstaw strzelania i posługiwania się środkami przymusu bezpośredniego.

Tekst: por. Piotr Płuciennik
Zdjęcia: Jerzy Smajdor

 Źródło: Materiał nadesłany na kontakt@twojeglubczyce.pl
Poprzedni artykułDzień Strażaka 2016
Następny artykułBieg po zdrowie
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.