LEKCJA HISTORII, PATRIOTYZMU I WIARY. Tak właśnie można nazwać nasze lokalne, jubileuszowe obchody 1050-lecia Chrztu Polski, a integrujące różne środowiska społeczne. Głubczycki MECHANIK aktywnie w nich uczestniczył


Trwały one dwa dni. Rozpoczęły się w niedziele 17 kwietnia o g. 15:00 uroczystą Mszą św. za Ojczyznę, koncelebrowaną w kościele parafialnym pw. NNMP w Głubczycach. Następnie długi korowód z Mieszkiem i Dobrawą na czele, udał się na Skwer św. Jana Pawła II, gdzie przedstawiciele władz samorządowych, harcerze, zaproszeni goście, reprezentanci danych instytucji, szkół, wszelkich grup społecznych złożyli kwiaty pod tablicą Wielkiego Polaka.

Kolejny punkt obchodów jubileuszowych stanowił bogaty program artystyczny w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury. Najpierw trwające ponad godzinę oratorium „Od Mieszka I do Jana Pawła II” pod kierownictwem Józefa Kaniowskiego, w którym wystąpiły: Grupa Estradowa MOK, zespół „Uśmiech” oraz rodzina Fedorowicz. Zaraz po nim jakże barwny mini-spektakl historyczny „Zaślubiny Mieszka i Dobrawy” w wykonaniu teatru TRADYCJA ZSM oraz grupy teatralnej GŁOSY MOK w reżyserii Marii Farasiewicz i Waldemara Lankaufa.

Oratorium miało charakter poetycko-muzyczny jak i sakralno-patriotyczny, z kolei spektakl historyczny wskrzesił ducha zamierzchłej epoki i przywołał w dość zabawnej konwencji okoliczności towarzyszące zaślubinom księcia Mieszka z czeską księżniczką Dobrawą. Oryginalne, średniowieczne kostiumy dodały inscenizacji autentyczności, której tło stanowiła muzyka wieków średnich.

Licznie zgromadzona publiczność gromkimi brawami nagrodziła wszystkich wykonawców. W kolejnym dniu, czyli 18 kwietnia, sala widowiskowa MOK dwukrotnie była wypełniona po brzegi. O godz. 9:00 niedzielny program tym razem mogły obejrzeć dzieci z naszych szkół podstawowych. Ponownie było ORATORIUM, a po nim „Zaślubiny Mieszka i Dobrawy”. Odbiorcy nie szczędzili braw występującym. Z kolei o godz. 11:00 całą widownię zapełniła społeczność uczniowska i nauczycielska Zespołu szkół Mechanicznych, która z radością przyjęła zaproszenie do uczestnictwa w jubileuszowych obchodach 1050-lecia Chrztu Polski.

Redakcja ZSM

Wasze dostojności!
Zacni goście!

Działo się to przed laty
W średniowiecznej krainie,

Podobno nieopodal,
na opavskiej ziemi:
W Hradcu nad Moravicą –
Rzecze czeski kronikarz;

A może właśnie tu?
W naszych Głubczycach?

Wprzódy były zrękowiny,
Potem zaślubiny;
Mieszko i Dobrawa
Nowe dzieje otworzyli:

Zostali rodzicami
Pierwszego króla Polski,

A wraz z przyjęciem chrześcijaństwa
Nastał tu nowy obrządek:
Z nim obyczaj, język,
Kultura i wiara;

Prawdę Wam powiadam,
Uwierzcie, nie bajam;

Wskrzesić nam tedy trzeba
Ducha zamierzchłej epoki
I przywołać wydarzenia,
Które wprowadziły Polan
Do cywilizowanej Europy.

Zatem posłuchajcie w tej oto gminie,
Niech wieść ta nie zaginie.

A było to tak…

Maria Farasiewicz

Źródło: Materiał nadesłany na kontakt@twojeglubczyce.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.