Od przeszło 12 lat w Głubczycach, organizowane są Przeglądy Przedszkolaków znane też i rozpoznawane pod nazwą „Przeglądu Młodych Talentów”


W tym roku także zostały zorganizowane przez dyrekcję Przedszkola Nr 3 w Głubczycach wraz z burmistrzem Głubczyc Panem Adamem Krupą i dyr. ZOKiS Panem Stanisławem Krzaczkowskim przy współudziale i gościnności Miejskiego Ośrodka Kultury w osobach dyr. Zbigniewa Ziółko i koordynator Moniki Komarnickiej.

Kiedy: 14 kwietnia (przed Dniem Matki)
Gdzie: MOK Głubczyce
Godzina: 9:00

Wywiad z Panią Małgorzatą Kunicką, dyr. Przedszkola nr 3 w Głubczycach – Organizatorem Przeglądu.

Twoje Głubczyce: Dlaczego przeglądy? Jaki jest ich cel?

Małgorzata Kunicka: Tego typu działania stają się naturalną drogą kształtowania postaw społeczno-moralnych dzieci, gdyż odtwarzane role ułatwiają zrozumienie stosunków międzyludzkich. Dzieci stają przed koniecznością rozwiązywania wielu spraw związanych z wykorzystaniem danego tekstu, przydziałem ról, doborem stroju, tworzeniem scenografii. Często dzieci nieśmiałe, mało aktywne nabierają odwagi, uwalniają się od swoich wewnętrznych zahamowań. Wszystko to sprzyja rozwojowi i samodzielności dzieci.

Przeglądy mają na celu propagowanie twórczości artystycznej, kontaktu dzieci z „wielką sceną”. Dom Kultury to dla nich przeogromna scena. Odnaleźć się na deskach scenicznych to często wyzwanie dla dorosłego a co dopiero małego przedszkolaka. Zwróćmy uwagę, iż pojęcie przestrzeni kształtuje się u dzieci w wieku pomiędzy 9-12 lat, a wychodząc zza kulis na scenę – w zasadzie bez częstszych prób – mają za zadanie odnaleźć się, wystąpić na praktycznie nieznanym im gruncie. No ale taki jest tego cel, powód dla którego organizujemy tego typu przedsięwzięcie.

TG: Czy dzieciom przychodzi łatwo stanąć na scenie?

MK: Trzeba wziąć pod uwagę, że nie każde dziecko przygotowane jest emocjonalnie, wewnętrznie do tego typu występu. Pamiętajmy, że są to przecież przedszkolaki. Nauczyciele obserwują grupy podopiecznych, wyszukują w nich takie osoby, które się do tego nadają. Dziecko występujące przed publicznością musi przejawiać jednak cechy nazwijmy to silnej osobowości. Oczywiście takie dzieci w grupach są i „ciągną” za sobą pozostałe. Pomagają tym, którym trochę trudniej jest się przełamać. Zadaniem przedszkola jest m.in. stymulować dzieci do pewnych zachowań, postaw. Jeśli jest zdolne, trzeba wysyłać je na tego typu przeglądy.

TG: Co będzie można zobaczyć na Przeglądzie?

MK: Przeglądy organizujemy od przeszło 12 lat z dużym powodzeniem. Nauczyciele przygotowują krótkie formy sceniczne, przedstawienia teatralne, improwizacje słowno-muzyczne, tańce. Jednym zdaniem – to co chcą pokazać, co jest atrakcyjne, czym chcą się pochwalić.

W tym roku w Przeglądzie uczestniczyć będzie 6 przedszkoli z całej Gminy, z czego 3 grupy taneczne, 3 grupy teatralne. Przedszkole nr 1 przedstawi improwizację muzyczną do Marszu Tureckiego, Przedszkole nr 2 – taniec kujawiak, Przedszkole nr 3 – inscenizację Brzydkie Kaczątko, Grobniki – inscenizację „Wiosna tuż, tuż”, Lisięcice – taniec Shot, Przedszkole Piccolino – inscenizację „Żabki”.

TG: Czy przewidziane są jakieś nagrody?

MK: Oczywiście. Fundatorami nagród tegorocznego Przeglądu Talentów jest Pan Stanisław Krzaczkowski, dyr. ZOKiS i Pan burmistrz Adam Krupa. Zostaną wręczone dyplomy, statuetki, łakocie i nagrody (gry stolikowe dla grup). Po części artystycznej, przewidziany jest także poczęstunek.

TG: Dziękuję serdecznie za rozmowę

MK: Dziękuję

Podsumowując, cele Przeglądu Młodych Talentów to:
– propagowanie twórczości artystycznej wśród dzieci
– zachęcenie dziecka do prezentacji wśród szerszej publiczności
– popularyzacja zespołowych form dziecięcych, artystycznych
– wymiana doświadczeń i pomysłów w zakresie pracy z dziećmi

Jak co roku serdecznie wszystkich zapraszamy.

Redakcja TG

Poprzedni artykułKonkursy Sienkiewiczowskie
Następny artykułMistrzostwa Wojewódzkie Dzieci i Żaków w badmintonie
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.