Muzeum Ziemi Prudnickiej zaprasza na otwarty wykład dra Wojciecha Dominiaka „Sensacje X wieku. Czy Mieszko I przyjął chrzest w 966 roku?”


Kiedy: Czwartek 14 kwietnia 2016 r. godz. 18:00
Gdzie: Centrum Tradycji Tkackich przy ul. Królowej Jadwigi 23 w Prudniku

Wydawać by się mogło, że o chrzcie Mieszka I wiemy już wszystko. Jest to jeden z pierwszych i najważniejszych tematów związanych z historią państwa polskiego i jego początków. W tym roku jest szczególna ku temu okazja aby ponownie pochylić się nad okolicznościami genezy chrystianizacji Polski, w związku z jubileuszem 1050-lecia chrztu władcy Polan.

Zapraszamy w wyjątkową podróż do wydarzeń sprzed 1000 lat, które ukształtowały miejsce państwa pierwszych Piastów na mapie Europy. Towarzyszyć nam w niej będą najstarsze przekazy źródłowe: kroniki i roczniki, które stanowią dla nas najbardziej wiarygodne źródło informacji. Czy odkryjemy w tej podróży tajemnicę sprzed lat? Czy znajdziemy odpowiedź na pytanie: co się wydarzyło w 966 roku, że Mieszko I zdecydował się na chrzest? Gdzie ów doniosły akt się dokonał? Jaką tajemnicę skrywają źródła sprzed 1000 lat? I czy rzeczywiście chrzest Mieszka miał miejsce 1050 lat temu? Na te i inne pytania dyrektor Wojciech Dominiak, doktor historii – specjalista w zakresie historii średniowiecza, poszuka odpowiedzi już 14 kwietnia 2016 r.

Serdecznie zapraszamy

Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej

Źródło: Materiał nadesłany na kontakt@twojeglubczyce.pl

e-plakat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.