Spektakularny sukces efektem współpracy licealno-gimnazjalnej


Od wielu lat Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Głubczycach współpracuje z Publicznym Gimnazjum Nr 1 im. M. Skłodowskiej-Curie w Głubczycach. Współpraca dotyczy różnych obszarów edukacyjnych, z których najbardziej widocznym jest śpiew chóralny. Działające w obu szkołach chóry współpracują ze sobą już od 1999 roku, kiedy do życia w polskiej oświacie powołane zostały gimnazja. Śpiewająca młodzież uczestniczyła już w bardzo wielu projektach artystycznych takich jak warsztaty chóralne, koncerty, konkursy oraz wyjazdy krajowe i zagraniczne.

Jednym z nich był wyjazd do Szczecina na Ogólnopolski Finał „Śpiewającej Polski”. Koncert odbył się 4 grudnia w przepięknym gmachu Filharmonii Szczecińskiej. Do koncertu zaproszono 6 najlepszych chórów młodzieżowych z całej Polski oraz zawodowy Chór Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu prowadzony przez Agnieszkę Franków-Żelazny (absolwentkę liceum). Połączone chóry wystąpiły wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Szczecińskiej pod dyrekcja norweskiego dyrygenta Jona Fyllinga. Widownia owacyjnie przyjęła występ 170 chórzystów (wśród nich 30 z Głubczyc), w którym zaprezentowano dwa wybitne dzieła muzyki klasycznej: „Glorię” Francisa Poulenca oraz „I Symfonię E-dur” Aleksandra Skriabina.

Występ w filharmonii to wielkie wyróżnienie dla młodzieży szkolnej. Młodzi artyści powrócili do swoich domów szczęśliwi, dumni i uskrzydleni! Tego typu występy zapadają w pamięci na całe życie i wpisują się w najlepsze karty artystycznych dokonań głubczyckiego środowiska muzycznego. Młodych wykonawców do tego niezwykle prestiżowego koncertu przygotowali: Tadeusz Eckert – dyrygent chóru LO oraz Ewa Maleńczyk – dyrygentka Chóru „Cantabile”  głubczyckiego Gimnazjum.

Źródło: www.glubczyce.pl

Poprzedni artykułTurniej gastronomiczny w Prudniku
Następny artykułNowa Sala Ślubów w Urzędzie Stanu Cywilnego w Głubczycach
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804