“Pomyśl – mogło być zupełnie inaczej…”

"Pomyśl - mogło być zupełnie inaczej…", to tytuł kampanii społeczno-informacyjnej, przygotowanej przy współpracy opolskiej Policji, TVP Opole, Urzędu Miasta Opola i innych partnerów

0

“Pomyśl – mogło być zupełnie inaczej…”, to tytuł kampanii społeczno-informacyjnej, przygotowanej przy współpracy opolskiej Policji, TVP Opole, Urzędu Miasta Opola i innych partnerów


Spot przedstawia rodzinę na przedświątecznych zakupach. Tu wystarczył moment nieuwagi by miłe chwile zmieniły się w świąteczny koszmar. Sytuacje jakich wiele. Zakończenie, które może spotkać każdego. Pamiętaj, od Ciebie zależy jakie będziesz miał święta.

Dzisiaj w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu odbyła się konferencja prasowa inaugurująca spot poświęcony bezpieczeństwu. Patronat nad tym przedsięwzięciem objęli Komendant Wojewódzki Policji w Opolu – nadinsp. Irena Doroszkiewicz, Prezydenta Miasta Opola – Pan Arkadiusz Wiśniewski oraz Dyrektor TVP Opole – Pani Beata Polaczek. Realizacja projektu była możliwa dzięki zaangażowaniu partnerów wspierających inicjatywę.

Oto kilka porad, których warto przestrzegać, żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i spędzić święta w spokojnej, radosnej atmosferze.
Bądźmy czujni i ostrożni – przedświąteczny czas to żniwa dla kieszonkowców!

1. Pieniądze w torebce rozdziel i schowaj w różne miejsca. W miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów.
2. Torebkę zamykaj i noś z przodu. Nie odstawiaj jej płacąc w kasie, pakując zakupy lub przymierzając ubrania w sklepie. Złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi.
3. Nie pokazuj innym zawartości portfela płacąc za zakupy.
4. Nie prowokuj złodzieja strojem i biżuterią. Kieszonkowcy często wcześniej obserwują swoje ofiary. Zwracają uwagę przede wszystkim na osoby dobrze ubrane i wyglądające na zamożne.
5. Złodzieje często sami tworzą tzw. sztuczny tłok, by ułatwić sobie kradzież. Działają najchętniej w galeriach handlowych, dworcach, targowiskach itp.
6. Podróżując środkami komunikacji masowej nie siadaj w pustych przedziałach. W czasie podróży staraj się nie zasypiać. Pilnuj bagażu.
7. Nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany twój adres zamieszkania. W razie ich kradzieży złodziej może też okraść twoje mieszkanie.
Planując świąteczny wyjazd pamiętajmy o zabezpieczeniu mieszkania – włamywacze nie świętują!
1. Dobrze pozamykaj wszystkie drzwi i okna.
2. Poproś sąsiadów o czujność i zwrócenie uwagi na nasze mieszkanie, a w czasie nieobecności o zapalanie wieczorem światła, zabieranie poczty, odgarnianie śniegu itp.
3. Nie zostawiaj w mieszkaniu większej gotówki i przedmiotów wartościowych. Rzeczy wartościowe można zdeponować w banku lub sfotografować, spisać numery fabryczne, oznakować – wtedy, w razie kradzieży, ułatwi to ich odnalezienie.
4. Jeśli po powrocie okaże się, że doszło do włamania niczego nie ruszajmy i natychmiast zadzwońmy na Policję.

Zakupy w sieci
1. Kupując przez internet kieruj się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i sprawdź jego rzetelność.
2. Używaj do zakupów tylko komputera domowego i zachowuj całą korespondencję ze sprzedawcą. W razie oszustwa pozwoli to Policji szybko go ująć.
3. Przy płaceniu kartą kredytową zwracaj uwagę czy połączenie internetowe jest bezpieczne. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki “https”. Najbezpieczniej jest zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.
4. Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystaj z linków, na stronę sklepu wejdź wpisując adres w oknie przeglądarki. Można w ten sposób uniknąć stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
5. Jeśli, pomimo zachowania zasad ostrożności, dostaniesz zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwoń na Policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

Przygotowując się do podróży zróbmy wszystko by była ona bezpieczna!
1. Kieruj się rozsądkiem i przestrzegaj przepisów ruchu drogowego.
2. Bezwzględnie pamiętaj o zapiętych pasach i fotelikach dla najmłodszych.
3. Jeśli opony nie zostały jeszcze wymienione na zimowe, zrób to koniecznie.
4. Nie siadaj za kierownicą po spożyciu alkoholu, nawet w małych ilościach.
5. Parkuj jedynie w miejscach dobrze oświetlonych i widocznych, a bagażu nie pozostawiaj na siedzeniach.

Źródło: www.glubczyce.policja.gov.pl
Poprzedni artykułUciechowice – wystawa szopek
Następny artykułZatrzymywał auta – jedno zdewastował
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804