Jubileusz 70-lecia Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka w Głubczycach


„Szkoło! Szkoło!
Gdy Cię wspominam,
Tęsknota w serce się wgryza.
Oczy mam pełne łez!”
Julian Tuwim

W szkole czas odmierzany jest w specyficzny sposób. Tutaj kolejne dzwonki, dni, miesiące, semestry, lata, napędzają zegar szkolnego świata. Świata, w którym przyszło nam żyć, uczyć się i pracować. 27. listopada 2015 r. Szkoła Podstawowa nr 2 świętowała Jubileusz 70-lecia istnienia. Uroczystość rozpoczęliśmy mszą świętą w intencji absolwentów oraz dawnych i obecnych pracowników szkoły. Następnie nauczyciele, absolwenci, uczniowie i zaproszeni goście przeszli do sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie odbyła się uroczysta akademia.

Swoją obecnością zaszczycili nas Krystyna Czollek – dyr. Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Opolu, z-ca burmistrza Kazimierz Bedryj, dyr. Zarządu Oświaty Kultury i Sportu Stanisław Krzaczkowski, przew. Rady Miejskiej Kazimierz Naumczyk, radny Sejmiku Województwa Opolskiego i jednocześnie dyr. MOK Zbigniew Ziółko, komendant hufca ZHP Ryszard Kańtoch. Zaproszenie przyjęli również przedstawiciele związków zawodowych – Grażyna Raczek ze Związku Nauczycielstwa Polskiego i Piotr Pakosz z NSZZ „Solidarność”. Byli z nami również dyrektorzy przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów naszej gminy, ponadgimnazjalnych i placówek oświatowych prowadzonych przez Starostwo Powiatowe, a także goście Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia.

Jubileusz był okazją spotkań byłych dyrektorów naszej szkoły, ich zastępców, a także emerytowanych nauczycieli i absolwentów szkoły. Aby podkreślić wyjątkowy charakter obchodów, uroczystość rozpoczęto polonezem w wykonaniu uczniów klas szóstych. Następnie głos zabrała dyrektor Ewa Błażków (dawna uczennica naszej szkoły), która złożyła podziękowania dawnym i obecnym pracownikom „Dwójki” za wkład w kształtowanie wizerunku placówki na przestrzeni siedmiu dekad jej istnienia.

Druga historyczna część akademii miała charakter teatralno– muzyczny. Wehikuł wspomnień przeniósł widzów do początków istnienia „czerwonej” szkoły. Podróż w czasie rozpoczęliśmy 11 XI 1945 roku, kiedy to na zlecenie Kuratora Okręgu Szkolnego Śląskiego Inspektor Szkolny Zaporski podzielił Publiczną Szkołę Koedukacyjną nr 1 w Głąbczycach na szkołę męską i żeńską. Pomieszczenie dla szkoły żeńskiej wyznaczył inspektor w budynku szkoły przy ul. Stalina 2 i od tej pory nosiła ona nazwę Publicznej Szkoły Powszechnej nr 2 w Głąbczycach. Prezentacja multimedialna przypomniała postaci dawnych nauczycieli, uczniów, sale lekcyjne i szkolne korytarze. Wróciły wspomnienia, ożyły obrazy z dawnych lat.

Po tej sporej dawce historii przyszedł czas na część artystyczną. Młodzi aktorzy ze szkolnej grupy teatralnej „Korczaki” przedstawili autorski spektakl, nad którego przygotowaniem czuwał Waldemar Lankauf, reżyser i opiekun grupy teatralnej. Była to niesamowita wycieczka do ”Krainy historii” szkoły. Dowiedzieliśmy się co widziały i słyszały jej „czerwone mury”. Elementy pantomimy, rewelacyjnie dobrana muzyka obrazująca kolejne etapy historii naszego kraju, niesamowita gra świateł i słowo przewodnie ilustrujące dzieje szacownej Jubilatki spowodowały, że widzowie spektaklu mogli doświadczyć niesamowitych wrażeń i emocji. To było wspaniałe widowisko. Niejednemu z nas łezka zakręciła się w oku.

Po tej pięknej teatralno – muzycznej podróży, która „trwała 70 lat”, wróciliśmy do rzeczywistości. Na scenie pojawili się obecni uczniowie naszej szkoły
i zaprezentowali swoje talenty. Były tańce, śpiew i małe koncerty instrumentalne. Na pożegnanie przemawiający kolejno goście złożyli na ręce dyrektor Ewy Błażków życzenia wielu sukcesów i kolejnych tak pięknych jubileuszy.

Po zakończeniu części artystycznej uroczystości przenieśliśmy się w mury „czerwonej” szkoły. W bibliotece szkolnej mieliśmy okazję obejrzeć wystawę „Siedemdziesięciu zdjęć na 70-lecie szkoły”. Goście oglądali archiwalne fotografie i stare kroniki szkolne, a także dokonywali pamiątkowych wpisów w aktualnej kronice. Na pamiątkę tej niecodziennej uroczystości wszyscy otrzymali okolicznościowe biuletyny, które zawierały historię placówki, jej osiągnięcia, a także wywiady z absolwentami i emerytowanymi nauczycielami.

Następnie przy kawie i poczęstunku obecna kadra pedagogiczna mogła wysłuchać wielu zabawnych historii i anegdot opowiadanych przez nauczycieli emerytowanych. Radosna atmosfera pełna wzruszeń sprzyjała rozmowom i wspomnieniom. Był także spacer po szkole. Niektórzy zaglądali w stare kąty, by szukać w nich swoich wspomnień. Ogromne wrażenie wywołały dawno nie widziane sale, korytarze, twarze… Goście odwiedzili również salę historyczną, w której zgromadzone są dawne przedmioty, np. stare liczydła i kałamarze, a także oryginalny ręczny dzwonek szkolny, którym woźny wzywał uczniów na lekcje 70 lat temu. Dzień Jubileuszu był „świętem wspomnień” a także „świętem życzeń”.

O naszej szkole można by mówić wiele i długo. Na przestrzeni lat zmieniała swoje oblicze. W istocie jednak pozostała taka sama. Jest częścią naszego życia. Mamy nadzieję, że za kilka lat spotkamy się ponownie, świętując kolejny jubileusz

Marzena Różnicka – Świercz
Absolwentka SP 2 w Głubczycach,
obecnie nauczycielka.

70 lat Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Korczaka w Głubczycach. Zdjęcia z wydarzenia autorstwa pana Jana Waca.

Redakcja TG

Źródło: Materiał redakcyjny Głosu Głubczyc / red. Jan Wac
Poprzedni artykułPradzieje Ziemi Głubczyckiej [FOTO]
Następny artykułPrzekazanie rekonstrukcji okna renesansowego [FOTO]
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804