W dniach 25-26 września 2015 r. w głubczyckim liceum odbyły się obchody 70-lecia istnienia szkoły połączone z VIII Zjazdem Absolwentów


Przygotowania do jubileuszu trwały od wiosny, a Komitet Organizacyjny tworzyły 23 osoby, z prezesem Stowarzyszenia Absolwentów im. Bronisławy Adamskiej, Janem Bażyńskim na czele. Nie sposób wymienić tu wszystkich, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz uczniów, którzy przygotowali budynek szkolny do zjazdu i nauczycieli, którzy zorganizowali program artystyczny oraz uporządkowali z uczniami groby naszych dawnych pedagogów.

W piątek 25 września, nauczyciele, uczniowie i absolwenci zapalili znicze na grobach nauczycieli i pracowników administracji oraz symbolicznie dla zmarłych absolwentów pod głównym krzyżem cmentarnym. Następnie w kościele parafialnym odbyła się msza św. w intencji szkoły i absolwentów, którą odprawił były szkolny katecheta ks. Marcin Sychterz, obecny proboszcz parafii Nowa Cerekwia. Kolejnym punktem programu była uroczysta akademia w hali sportowej liceum, którą poprowadzili nauczyciele: Anna Siwiec i Piotr Naumczyk. Wśród zaproszonych gości byli obecni: przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Opolu Piotr Łaba, radny Sejmiku Wojewódzkiego Zbigniew Ziółko, Starosta Głubczycki Józef Kozina, przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Naumczyk oraz prezesi związków nauczycielskich, dyrektorzy szkół i innych instytucji gminnych i powiatowych.

Podczas akademii młodzież licealna przedstawiła program artystyczny, prezentując poezję Patrona Szkoły Adama Mickiewicza (Weronika Kucab i Bartłomiej Kozłowski), umiejętności wokalne (występ chóru, grupy wokalnej w składzie: Magdalena Hewak, Magdalena Fedorowicz, Magdalena Jędrysek, Karolina Bęś i Szymon Misiurka oraz solistki Kamili Klein), a także tańce w wykonaniu Judyty Pakulskiej, Adama Szmuca, Natalii Kawy, Michała Wysockiego, Julii Kaśków i Rafała Artymiaka ze szkoły tańca Royal Dance Center oraz różne dyscypliny sportowe. Pokaz gry w siatkówkę wykonała grupa w składzie: Michał Cyganek, Piotr Solorz, Dominik Górecki, Marcin Kurek, Michał Szczepański, Robert Mirga, Anna Chawa, Karolina Górka i Anna Reszke. Pokaz gry w badmintona zaprezentowali: Marta Brożko, Monika Mazur, Dawid Mazur i Robert Mirga. Rzadką dyscyplinę sportową – gimnastykę – przedstawili w krótkim pokazie Michał Kander, Tomasz Kwaśniewski i Michał Bednarski. Nie zabrakło pokazu umiejętności koszykarzy: Aleksandra Wierzbicka, Martyna Wójcik, Dominik Śniatowski, Bartosz Węgrzyn, Michał Cyganek i Piotr Solorz; zawodników taekwondo: Olgi Jabłońskiej, Pawła Orłowskiego i Wojciecha Żłobickiego wyszkolonych przez trenera KST Sparta Głubczyce Daniela Jano.

Kolejnymi punktami programu były: prezentacja multimedialna w wykonaniu Agaty Dąbrowy i Dawida Morawca pod kierunkiem prof. Stanisławy Wiciak, przedstawiająca historię szkoły, a następnie przemówienie dyrektora Tadeusza Eckerta i gratulacje zaproszonych gości.

Liceum odwiedziło około 400 byłych uczniów

W sobotę już od rana w szkole zbierały się grupy absolwentów. Najstarsi z nich zdawali maturę w 1948 i 1949 r. Ogółem podczas tego zjazdu, liceum odwiedziło około 400 byłych uczniów. Przyjechali, niekiedy z odległych części Polski i Niemiec, również byli nauczyciele. Powodzeniem cieszyły się zorganizowane przez uczniów i nauczycieli kawiarenki. Duże zainteresowanie wzbudził zorganizowany dzięki absolwentowi Robertowi Galarze (i z jego udziałem) pokaz umiejętności opolskiego szwadronu w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich na terenie szkoły za halą sportową, po którym w hali odbyło się wspólne śpiewanie pieśni legionowych pod kierunkiem dyrektora Tadeusza Eckerta i Marii Farasiewicz i przy akompaniamencie Mariana Bażyńskiego.

Każdy z uczestników zjazdu otrzymał specjalnie wydany w tym celu śpiewnik. Zjazd zakończył trwający do rana i zdaniem uczestników bardzo udany bal. Więcej informacji na temat jubileuszu i tegorocznego VIII Zjazdu Absolwentów zostanie zamieszczonych w „Kalendarzu Głubczyckim” na 2016 r., natomiast na stronie internetowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących www.lo.powiatglubczycki.pl oraz na facebooku (strona ZSO Głubczyce i Stowarzyszenie Absolwentów) można obejrzeć liczne zdjęcia ze zjazdu.

Katarzyna Maler

Źródło: Na podstawie artykułu z Głosu Głubczyc, listopad 2015
Poprzedni artykułWszystkich Świętych
Następny artykułVII Opolski Mityng Kolarski Olimpiad Specjalnych
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804