Panie Starosto, Panie Burmistrzu, Koledzy Kombatanci, Weterani Wojny, Druhny, Druhowie, Harcerze, Droga Młodzieży i społeczeństwo ziemi głubczyckiej


1 września mija 76. rocznica wybuchu największej w dziejach ludzkości II wojny światowej. W tym dniu składamy hołd ich weteranom, ponieważ wśród rodaków nie ma rodziny, która by nie straciła kogoś bliskiego w bojach za ojczyznę. Dziś wszystkie pokolenia Polaków oddają hołd obrońcom, którzy nie szczędzili ofiary krwi i życia.

W pierwszej kolejności wracamy myślą do pamiętnych dni września 1939 r., gdy kraj nasz stał się ofiarą zdradzieckiej napaści. Żołnierz polski walcząc w osamotnieniu, bił się mężnie z przerażającymi siłami najeźdźcy. Symbolem tej nieugiętej walki stało się Westerplatte. Bitwy pod Mokrą i Mławą, nad Bzurą, w obronie stolicy i Modlina, czy pod Kockiem dowiodły, że bohaterska postawa była powszechna w naszej armii. Polscy żołnierze, którzy znaleźli się poza granicami kraju, rozsławili chlubne tradycje oręża polskiego na różnych frontach II wojny światowej.

Wspominamy wszystkich tych, którzy walcząc o Polskę zginęli na polach bitew. Są wśród nich uczestnicy wojny obronnej 1939 r., ci którzy oddali życie pod Narwikiem i w Tobruku, w bitwie o Anglię, na polach Lenino, na stokach Monte Cassino, którzy zginęli w Powstaniu Warszawskim i partyzanckich walkach, przełamywali Wał Pomorski i zdobywali Berlin. Bilans sześcioletniej wojny jest przerażający. Na wszystkich frontach zginęło ponad 50 mln ludzi, w tym około 6 mln Polaków, 35 mln zostało rannych i okaleczonych.

Chylimy czoła przed Towarzyszami Broni, członkami naszego Związku i innych organizacji kombatanckich, którzy z bronią w ręku, postawą w bojach godną najwyższego uznania, dokumentowali, że najważniejszą dla nich dewizą jest ,,Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy”. Ta myśl przyświecała również tym, którzy do wolnej Polski szli w szeregach ruchu oporu, a których udziałem często były więzienia, zesłania, obozy koncentracyjne i hitlerowskie katownie oraz sowieckie łagry. Chwała im wszystkim.

Tegoroczny Dzień Weterana obchodzimy w 76-leciu zwycięstwa nad hitlerowskim faszyzmem i zakończenia II wojny światowej. Naszą powinnością jest, abyśmy o tym pamiętali, bo dzień dzisiejszy rodził się przed laty na polach bitew. Tam, gdzie cnoty żołnierskie, odwaga i męstwo, powinności obywatelskie i zdolność do najwyższej ofiary – były wartościami najważniejszymi.

Składamy Wam, Drodzy Weterani hołd, za Wasze dokonania i życzymy zdrowia i długich lat życia.

Członek Zarządu ZKRPiBWP w Głubczycach Amelia Mamczar

Źródło: Na podstawie artykułu z Głosu Głubczyc, październik 2015
Poprzedni artykułRozpoczęcie roku szkolnego w SP1
Następny artykuł25 Głubczyckie Dni Kultury
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804