17 września w Urzędzie Miejskim odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku harcerskiego „Harcerski Start” połączone z „Podsumowaniem Harcerskiej Akcji Letniej 2015”, której organizatorem była Komenda Hufca Związku Harcerstwa Polskiego


PODSUMOWANIE HARCERSKIEJ AKCJI LETNIEJ 2015

Wśród zaproszonych gości był Burmistrz Głubczyc Adam Krupa, Wicestarosta Głubczycki Anita Juchno, Prezes Zarządu Związku Żołnierzy Wojska Polskiego powiatu głubczyckiego Krystiana Isański, Komendant Policji insp. Joanna Paruszewska, Komendant Powiatowej Straży Pożarnej bryg. Wojciech Semeniuk, Prezes Zarządu Miejsko Gminnego OSP Adam Buchaniec, grono Instruktorskie KH ZHP, nauczyciele, zuchy, harcerki i harcerze oraz młodzież niezrzeszona biorąca udział w Harcerskiej Akcji Letniej 2015.

Celem organizowania HAL jest rozwinięcie u młodzieży umiejętności współżycia w grupie, kształtowania postaw prospołecznych, dbania o drugiego człowieka oraz otaczającą nas przyrodę, a także umiejętność aktywnego zagospodarowania wolnego czasu.

Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerstwa i KH ZHP zorganizowały w ramach HAL kolonie nad morzem w trzech turnusach I turnus 23.07 – 04.08.2015 r., II turnus 04.08 – 16.08.2015 r., III turnus 16.08 – 28.08.2015 r. Kolonia harcerska cieszyła się dużym zainteresowaniem. Łącznie wzięło w niej udział ponad 130 osób. Dzieci i młodzież spędzały aktywnie czas w miejscowości Darłówko Wschodnie nad Morzem Bałtyckim, pod okiem wykwalifikowanej kadry instruktorskiej i nauczycielskiej. Pogoda dopisała, więc dzieci wróciły zadowolone i wypoczęte. Spora grupa tegorocznych uczestników zapewne zdecyduje się na wyjazd na kolonię harcerską również w przyszłym roku.

Dziękujemy za wszelkie wsparcie Urzędowi Miejskiemu oraz Kuratorium Oświaty w Opolu, a także kadrze instruktorskiej i nauczycielskiej.

Od 03.08.2015 r. do 16.08.2015 r. trwała Nieobozowa Akcja Letnia, która została podzielona na dwie części. Półkolonie w Stanicy Harcerskiej w Ściborzycach Małych oraz zajęcia dla dzieci w Ratuszu Miejskim w „Sali pod Aniołem”. Każda z tych form cieszyła się wysoką frekwencją. W zajęciach w Ratuszu brało udział średnio 25 osób, a w Stanicy Harcerskiej 30 osób wraz z kadrą. W uroczystym otwarciu Nieobozowej Akcji Letniej w Ściborzycach Małych uczestniczył Burmistrz Głubczyc Adam Krupa, Starosta Głubczycki Józef Kozina, Prezes Zarządu Miejsko Gminnego OSP Adam Buchaniec, Zastępca Dowódcy Jednostki Ratowniczo Gaśniczej Mateusz Szymuś, Przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Miejskiej Barbara Piechaczek oraz Radny Powiatu Bogdan Kulik.

Pierwszy turnus Półkolonii był turnusem młodzieżowych harcerskich Ochotniczych Straży Pożarnych, gdzie młodzież dzięki ogromnej pomocy OSP Grobniki, OSP Ściborzyce Małe, OSP Lisięcice i PSP Głubczyce miała możliwość zapoznania się z zasadami działania sprzętu pożarniczego, z zasadami bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz na własne oczy mogła zobaczyć przygotowanie do wyjazdu samochodu bojowego. Drugi turnus był turnusem taekwondo. Odbywały się treningi taekwondo prowadzone przez Pana Daniela Jano. W turnusie uczestniczyła także drużyna harcerska z Głubczyc, która zapoznawała młodych sportowców z obrzędowością harcerską. Półkolonia zakończyła się złożeniem obietnicy harcerskiej przy wspólnym ognisku. Na zajęciach w Ratuszu dzieci mogły wziąć udział w licznych konkursach, grach planszowych, a także rozwijać swoje umiejętności sportowe i manualne.

Zorganizowanie tak dużej akcji dla dzieci i młodzieży z terenu Miasta i Gminy Głubczyce nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc finansowa z Urzędu Miejskiego oraz Kuratorium Oświaty w Opolu.

15.08.2015 r. KH ZHP i Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerstwa w Głubczycach wspólnie z mieszkańcami miasta obchodzili Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Święto Wojska Polskiego i 95. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Obchody rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej w Kościele Parafialnym z okazji Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Z kościoła uczestnicy przemaszerowali ulicami miasta przed pomnik Czynu Zbrojnego. Uroczystość rozpoczęła się od podniesienia flagi państwowej na maszt i odegrania Hymnu Państwowego. Delegacja władz samorządowych, dyrektorów szkół, partii politycznych, przedstawicieli instytucji, organizacji społecznych, zuchów, harcerzy i młodzieży szkolnej złożyła kwiaty przed pomnikiem. Obchody zakończyły się odśpiewaniem Roty

15.08.2015 r. KH ZHP i Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerstwa było organizatorem harcerskiego pikniku kolejowego „ŚCITOR 2015” Impreza odbyła się na nieczynnej już stacji kolejowej, w Ściborzycach Małych, a jej główną atrakcją był przejazd drezyną spalinową, udostępnioną przez Stowarzyszanie Miłośników Kolei, prowadzona przez Waldemara Masionka. Na tegorocznym pikniku kolejowym wśród zaproszonych gości byli: Radny Sejmiku Wojewódzkiego Zbigniew Ziółko, Sołtys Ściborzyc Małych Tadeusz Pierzchała, Prezes Ochotniczych Straży Pożarnych Tadeusz Ciechanowski, Przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Naumczyk, Proboszcz Parafii w Ściborzycach Małych ksiądz Kamil Grund, red. Głosu Głubczyc Jan Wac, Marian Pospiszel TVG oraz sołtysi z okolicznych wiosek. Przedstawicielem kolei reprezentującym Zakład Linii Kolejowych w Opolu był Bogusław Powroźnik, Zawiadowca ds. Inżynierii Ruchu Sekcji Eksploatacji Kamieniec Ząbkowicki, który za długoletnią współpracę otrzymał statuetkę „Dar Serca”.

„ŚCITOR 2015” zgromadził ponad 250 osób.

Uczestnicy kolejowego pikniku mieli możliwość spotkania się ze współczesnymi i emerytowanymi już kolejarzami. Zwieńczeniem pikniku były wspólne tańce i śpiewy przy ognisku. Patronat medialny nad cała imprezą objęła lokalna prasa i telewizja. Dziękujemy Wszystkim, którzy udzielili jakiejkolwiek pomocy przy przygotowaniu tegorocznego pikniku kolejowego „ŚCITOR 2015”. Szczególne podziękowania należą się PKP Polskim Liniom Kolejowym S.A. Zakładowi Linii Kolejowych w Opolu za pomoc w uporządkowaniu odcinka torów.

Aleksandra Lipińska

01.09.2015 r. młodzież Hufca Pracy 8-1 w Głubczycach, uczestniczyła w obchodach 76 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej i Dnia Weterana. Uroczystości odbyły się przed Pomnikiem Czynu Zbrojnego. W apelu udział wzięły władze samorządowe Powiatu i Gminy, Związki Kombatanckie, Poczty Sztandarowe oraz młodzież szkolna. Młodzież miała okazję wziąć udział w żywej lekcji historii, poprzez wysłuchanie o wydarzeniach z września 1939 roku opowiedzianych przez Amelię Mamczar – Prezesa Związku Inwalidów Wojennych i BWPRP. W czasie uroczystości wręczono medale i odznaczenia kombatantom, którzy brali udział w II Wojnie Światowej. Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym wszystkich poległych żołnierzy na frontach II Wojny Światowej

Agnieszka Kowalczyk

HARCERSKI START 2015

To już kolejny rok gdzie Komenda Hufca ZHP przy współpracy Urzędu Miejskiego, szkół podstawowych i gimnazjalnych promuje idee harcerstwa. Rozpoczynamy kolejny Harcerski Start i kolejne przedsięwzięcia kulturalne, patriotyczne i historyczne. Zachęcamy wszystkich zuchów, harcerki, harcerz oraz młodzież niezrzeszoną do udziału w takich wydarzeniach jak: Jesienny Rajd „Granicznym Szlakiem”, Narodowe Święto Niepodległości, Hufcowe Mikołajki, Betlejemskie Światełko do Nieba i wiele, wiele innych. To właśnie przez udział w takich przedsięwzięciach wychowujemy młodych ludzi oraz wspieramy i kształtujemy postawy wspólnej odpowiedzialności.

Cieszymy się że Komenda Hufca ZHP gromadzi wokół siebie coraz to liczniejsze grono dzieci i młodzieży chcących brać udział we wspomnianych wcześniej wydarzeniach.

Podkreślić tutaj również trzeba ogromną rolę nauczycieli, instruktorów, którzy w swoich placówkach pomagają nam w tym co robimy. Gdyby nie oni, nie bylibyśmy w stanie sprostać wszystkim zadaniom. Dziękujemy i liczymy na dalszą owocną współprace w kolejnym roku szkolnym 2015/2016.

Z harcerskim pozdrowieniem,
Czuwaj!

Źródło: Na podstawie artykułu z Głosu Głubczyc, październik 2015
Poprzedni artykuł1 września w ZSM
Następny artykułNowy budynek administracyjny więzienia
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804