Na przełomie lipca i sierpnia tego roku (25.07-02.08), w Los Angeles odbyły się XIV Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, w których reprezentacja z naszego powiatu zdobyła brązowy medal w kategorii piłka nożna kobiet


W skład reprezentacji Polski wchodziły: Katarzyna Mirga, Ewa Sznurawa, Karolina Mirga oraz trener Tomasz Kiszczyk, nauczyciel wychowania fizycznego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.

Nasza przygoda zaczęła się 19 lipca gdzie przed północą ruszyliśmy w stronę Warszawy. Nad ranem zostaliśmy zakwaterowani w hotelu, w którym czekało nas dużo przygotowań związanych z wyjazdem. Po południu wyruszyliśmy do hotelu Novotel gdzie odbyła się uroczystość pożegnania reprezentacji, wręczenie nominacji olimpijskich oraz listów gratulacyjnych od pierwszej damy Rzeczypospolitej Polskiej Anny Komorowskiej. Życzenia wielu medali złożyli zawodnikom: Minister Sportu i Turystyki Adam Korol, ambasador USA Stephen D. Mull. Ambasadorowie Olimpiad Specjalnych i wybitni sportowcy: Roman Kosecki i Andrzej Supron oraz Jolanta Zendran, wiceprezes Zarządu Europejskiego Centrum Odszkodowań S.A., sponsor polskiej reprezentacji. Uroczystość prowadził Michał Olszański.

W zawodach wzięło udział 7 tysięcy zawodników ze 177 krajów

Po powrocie do naszego hotelu dokończyliśmy pakowania naszych walizek i szybko udaliśmy się na spoczynek ponieważ o godzinie 2 w nocy była już pobudka. Na lotnisku Chopina w Warszawie byliśmy przed godziną 5 rano stąd o godzinie 6.40 startował samolot do Frankfurtu gdzie mieliśmy przesiadkę. Po 11 godzinach lotu, wylądowaliśmy w Los Angeles. Po przybyciu zostaliśmy przewiezieni do miasta goszczącego Chino Hills, w którym spędziliśmy niesamowite trzy dni. Miasto Chino Hills miało za zadanie pomóc nam w zaaklimatyzowaniu się oraz jak najszybciej zniwelować 9-cio godzinną różnicę czasu. Podczas pobytu w Chino Hills doświadczaliśmy wielu spotkań, koncertów, które były organizowane specjalnie dla nas oraz zwiedzaliśmy ciekawe miejsca. W trakcie jednego z koncertów w budynku rady miasta została wmurowana tablica kamienna upamiętniająca nasz pobyt w mieście Chino Hills. Po wyjeździe udaliśmy się w stronę Los Angeles gdzie mieliśmy zakwaterowanie (na Uniwersytecie Kalifornijskim Los Angeles, w centrum Beverly Hills).

25 lipca odbyła się ceremonia otwarcia igrzysk. Na trybunach pośród sześćdziesięciu trzech tysięcy ludzi było dużo kibiców z Polski, którzy bardzo mocno nas dopingowali i pozdrawiali. Sama ceremonia zrobiła na nas wielkie wrażenie, ogromny stadion, tysiące ludzi, przepiękny program oraz znane gwiazdy, które mogliśmy podziwiać tylko w telewizji. Pod koniec ceremonii, uroczystego otwarcia dokonała pierwsza dama Stanów Zjednoczonych Michelle Obama, a jej mąż Barack, prezydent Stanów Zjednoczonych połączył się z nami za pośrednictwem internetu, składając gratulacje i życząc samych sukcesów. Po ceremonii otwarcia zaczęliśmy rozgrywki.

Na trybunach siedziało 63.000 kibiców

Nasza 7-osobowa drużyna piłkarska, rozgrywała mecze w kompleksie Balboa Sport Center, w którym było do dyspozycji 10 boisk. W pierwszych dniach odbyły się gry obserwowane, po których zostaliśmy przydzieleni do grup. W skład drużyn 7-osobowych wchodziły: Rosja, Dania, Grecja, Niemcy, Szwecja, Kostaryka oraz Polska. Mecze rozgrywane były 2 x 20 minut co było nie lada wyzwaniem dla większości zawodników, gdyż temperatura w cieniu była przeważnie powyżej 35 stopni Celsjusza. Za każdy wygrany mecz można było zdobyć 3 punkty, za remis 1 punkt, przegrana 0 punktu. Dziewczyny walczyły dzielnie i do samego końca. W przerwie uzupełniały płyny i schładzały się polewając wodą. Nie było łatwo.

Temperatura przekraczała 35’C w cieniu

Z uwagi na wysokie temperatury mecze rozgrywane były co drugi dzień. Wyjątkiem były ostatnie mecze finałowe. Rozegrano je dzień po dniu, dwa mecze w ciągu dnia. Właśnie podczas tych spotkań kontuzji uległy dwie bardzo ważne dla naszej drużyny zawodniczki co osłabiło naszą ekipę. W meczu z Kostaryką wywalczyliśmy remis, a suma punktów dała nam trzecie miejsce i brązowy medal igrzysk. Wszyscy byliśmy bardzo szczęśliwi, ale po cichu każdy zadawał sobie pytanie co by było gdyby…

W przerwach między meczowych również spędzaliśmy aktywnie czas, zwiedzaliśmy Los Angeles. Trzeba przyznać, że na wszystkich z nas, „miasto aniołów” zrobiło niesamowite wrażenie. Podczas wycieczek pieszych zwiedzaliśmy różne ciekawe miejsca Beverly Hills. Byliśmy obok domu Michaela Jacksona czy grobie Marilyn Monroe. Nie mogło nas zabraknąć również w słynnym Hollywood. Odwiedziliśmy „Walk of Fame” słynną aleję gwiazd czy Universal Studios Los Angeles. Chcąc schłodzić nasze ciała bywaliśmy w Long Beach i Santa Monica.

W XIV Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych nasz kraj reprezentowało 60 zawodników i 27 trenerów, łącznie przywieźliśmy 66 medali, 29 złotych krążków, 18 srebrnych i 19 brązowych

1 sierpnia zostały nam wręczone medale i znów pojawił się szeroki uśmiech na naszych twarzach, niesamowite szczęście i uczucie spełnienia, a zarazem żal że to już koniec. W XIV Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych nasz kraj reprezentowało 60 zawodników i 27 trenerów, łącznie przywieźliśmy 66 medali, 29 złotych krążków, 18 srebrnych i 19 brązowych. Wszyscy Polacy mogą być dumni z naszych zawodników z niepełnosprawnością intelektualną. Pokazali wolę walki i sportowego ducha! To był niesamowity czas, pełen wzruszeń, niezapomnianych spotkań a przede wszystkim wielkich sportowych emocji. Sportowcy są zachwyceni przygodą życia, którą na pewno będą wspominać bardzo, bardzo długo.

Tomasz Kiszczyk

Źródło: Na podstawie artykułu z Głosu Głubczyc, październik 2015
Poprzedni artykułRaport KP PSP 2015 08
Następny artykułInfo dla osób niepełnosprawnych
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804