Raport KP PSP 2015 08

W okresie od 3 do 9 sierpnia odnotowaliśmy łącznie 20 zdarzeń i było to 11 pożarów i 9 miejscowych zagrożeń

0

W okresie od 3 do 9 sierpnia odnotowaliśmy łącznie 20 zdarzeń i było to 11 pożarów i 9 miejscowych zagrożeń


6 sierpnia około godz. 13.00 dyżurny stanowiska kierowania otrzymał informację o pożarze lasu w okolicach Opawic. Na miejsce zdarzenia zadysponowano jednostki z PSP z Głubczyc oraz OSP z Gminy Głubczyce. Do działań gaśniczych zadysponowano także śmigłowiec gaśniczy, który dokonał 25 zrzutów wody na teren pożaru. W pierwszych godzinach pożaru wzięły udział także dwie jednostki z Republiki Czeskiej z Krnova i Mesta Albrechtice.

Działania straży polegały na podaniu 10 prądów wody w natarciu oraz dwóch prądów wody w obronie na poszycie leśne i drzewostan, sprawdzeniu pogorzeliska kamerą termowizyjną a następnie jego dogaszeniu. Prowadzone działania były bardzo utrudnione ze względu na wysoką temperaturę powietrza, niską wilgotność ściółki oraz występowanie silnych porywów wiatru. Przypuszczalna przyczyna pożaru to podpalenie. W pożarze lasu wzięło udział łącznie 21 zastępów straży pożarnych z terenu całego powiatu głubczyckiego. W związku z pożarem lasu w Opawicach chciałem serdecznie podziękować w imieniu własnym oraz Nadleśnictwa Prudnik wszystkim strażakom zarówno z naszej komendy jak i strażakom ochotnikom za włożony ogromny trud i wysiłek podczas działań gaśniczych.

Dziękuję także Burmistrzowi Głubczyc Adamowi Krupie i jego pracownikom za zorganizowanie dostaw wody pitnej i posiłków dla strażaków. Od 10 do 16 sierpnia odnotowaliśmy łącznie 47 zdarzeń – 36 miejscowych zagrożeń, 9 pożarów i 2 alarmy fałszywe.
11 sierpnia około godz. 15.00 do stanowiska kierowania w Głubczycach wpłynęło zgłoszenie o pożarze lasu w okolicach Opawic. Na miejsce zadysponowano jednostki z PSP i OSP.

Zbliżając się do prawdopodobnego miejsca pożaru okazało się, że pali się ściernisko oraz las po stronie Republiki Czeskiej. W wyniku działań pomocniczych naszych jednostek około 17.00 pożar został opanowany. W działaniach wzięło udział 9 zastępów straży z Polski. Ponadto w tym okresie wyjeżdżaliśmy do palących się ściernisk, suchych traw oraz bel słomy, pomogliśmy w usunięciu obrączki z opuchniętego palca, usuwaliśmy agresywnie zachowujące się owady błonkoskrzydłe, na prośbę policji braliśmy udział w poszukiwaniach osoby zaginionej, zabezpieczaliśmy lądowisko dla śmigłowca Policji.

We wszystkich zdarzeniach w minionym tygodniu wzięło udział łącznie 108 zastępów z PSP i OSP z powiatu głubczyckiego.
Od 17 do 23 sierpnia odnotowaliśmy łącznie 24 zdarzenia – 16 miejscowych zagrożeń, 7 pożarów i 1 alarm fałszywy. We wszystkich zdarzeniach w minionym tygodniu wzięło udział łącznie 33 zastępy z PSP i OSP z terenu powiatu głubczyckiego.

Od 24 do 30 sierpnia odnotowaliśmy 24 zdarzenia i było to 16 miejscowych zagrożeń i 8 pożarów. 24 sierpnia ok. godz. 11.00 w Głubczycach na ul. Kochanowskiego doszło do kolizji samochodu osobowego Daewoo z latarnią przy skrzyżowaniu ulic Kochanowskiego z Niepodległości. Działania straży podczas tego zdarzenia polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu dopływu prądu z akumulatora, pomocy ZRM przy transporcie poszkodowanego do karetki oraz usunięciu pozostałości po zdarzeniu. We wszystkich zdarzeniach w minionym tygodniu wzięło udział łącznie 45 zastępy z PSP i OSP z terenu powiatu głubczyckiego.

Źródło: Na podstawie artykułu z Głosu Głubczyc, październik 2015

 

Poprzedni artykułIII Seminarium z Shihan Santo Torre
Następny artykułOlimpijski brąz w piłce nożnej!
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804