Wywiad z dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury w Głubczycach Panem Zbigniewem Ziółkiem, przeprowadzony przez Pana Jana Waca, redaktora Głosu Głubczyc


Redakcja Głosu Głubczyc: Panie Dyrektorze, w piątek 18.09.2015 r. miało miejsce ważne wydarzenie dla Miejskiego Ośrodka Kultury w Głubczycach.

Zbigniew Ziółko: Jestem przekonany, że nie tylko dla Miejskiego Ośrodka, ale całego naszego miasta i całej Gminy. Euroregion Silesia podsumował cały okres programowania na lata 2008-2014. Przypomnijmy, że Euroregion Silesia w swoich szeregach gromadzi znaczną część województwa śląskiego, część województwa opolskiego i regiony Czech. Było nam bardzo miło, gdy wśród pięciu nominowanych zobaczyliśmy nazwę naszego Miejskiego Ośrodka Kultury. Chwilę potem podskoczyliśmy i krzyknęliśmy z radości, gdy prowadząca galę, Pani Dyrektor Euroregionu Silesia ogłosiła, że pierwsze miejsce zdobył właśnie MOK w Głubczycach!

Red.: Czy to pierwsza taka nagroda?

Z.Z.: Nie. Euroregion Silesia już nas nagradzał, ale za projekty w poszczególnych latach min. za Polsko-Czeską Telewizję Dziecięcą, ten projekt nagrodził również Marszałek Województwa. Pierwszy raz jednak zdarzyło się, że przy podsumowaniu ośmiu lat, gdzie złożonych było kilkaset projektów, wygraliśmy.

Red.: Proszę przypomnieć pokrótce ten projekt.

Z.Z.: Rok 2013. Głubczycko-Krnovskie Dni Kultury. Warsztaty plastyczno-fotograficzne, warsztaty teatralne i warsztaty muzyczne – gospel. Zajęcia odbywały się na przemian w Krnovie w Ośrodku Wolnego Czasu i w Głubczycach w MOK. W projekcie brali udział Czesi i Polacy w wieku 7-70+. Wykładowcą na warsztatach gospel był min. Mieczysław Szcześniak, który wystąpił też na koncercie galowym. Na tym też koncercie widzowie zobaczyli dwujęzyczny spektakl “Mały Książę” w adaptacji i reżyserii Waldka Lankaufa, w którym Czesi swoje kwestie mówili oczywiście po czesku, a Polacy po polsku i wszyscy wiedzieli, o co chodzi. W przerwie między koncertem gospel, a spektaklem goście Gali zobaczyli wystawę prac plastycznych. Nikt, mówiąc mam na myśli również widzów, nie wyszedł głodny.

Red.: Co Państwu, jako organizatorom szczególnie utkwiło w pamięci z realizacji projektu?

Z.Z.: Panie Redaktorze, tego projektu ani Pani Monika Komarnicka, ani ja, ani nasi czescy partnerzy, nigdy nie zapomnimy. Bardzo wysokie wskaźniki, trudne do wykonania, terminy realizacji, złożoność i wszechstronność działań, kontrole z Euroregionu… Oni życzyli nam powodzenia, ale nie wierzyli, że poprzeczkę, którą żeśmy sobie sami tak wysoko ustawili, przeskoczymy. Projekt z olbrzymią ilością szczegółów, wysypanie się na jednej drobnej kwestii mogło pociągnąć za sobą lawinę konsekwencji skutkujących brakiem refundacji środków. Tak przez całe pięć miesięcy… W końcu koncert galowy, czy dojedzie czeska publiczność? Przyjechali!!! Uff! Mamy nadkomplet?! Część ludzi nie wchodzi na salę! Część jest sama sobie winna, bo z potwierdzeniem obecności czekają do ostatniej chwili, lub przychodzą bez potwierdzenia i do tego spóźnieni… szkoda nam ich! Przepraszamy! Koncert REWELACJA! Spektakl REWELACJA! Spada kurtyna, schodzi z nas powietrze…dwa lata później dostajemy I miejsce! Jak można cokolwiek zapomnieć z takiego projektu…

Red.: Co dalej Panie Dyrektorze?

Z.Z.: Taka nagroda ładuje akumulatory. Czekamy na szkolenia i nabory w następnym okresie programowania w Euroregionie Silesia. Pomysłów nie brakuje. Dla Euroregionu jesteśmy teraz jeszcze bardziej wiarygodnym partnerem. Euroregion czeka teraz na środki z nowej perspektywy finansowej, ale my, jako Ośrodek Kultury już od czerwca realizujemy kolejny polsko-czeski projekt teatralny. W listopadzie odbędą się warsztaty oraz premiery w Teatrach. Tym razem środki finansowe pochodzą z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W tzw. międzyczasie Senioralia i Głubczyckie Dni Kultury trochę bardziej rozciągnięte w czasie ze wskazaniem na listopad. Przyszły rok, to więcej krótkich imprez pod ratuszem. Po sukcesie koncertów tegorocznych z Burmistrzem Adamem Krupą i pracownikami stwierdziliśmy, że trzeba to kontynuować w większym wymiarze. Już cieszymy się na spotkania plenerowe z Państwem w przyszłym roku, a tymczasem do zobaczenia w MOK.

Red.: Dziękuję za rozmowę i dobre wieści, oby tak dalej i dalej.

Źródło: Na podstawie artykułu z Głosu Głubczyc, październik 2015

 

Poprzedni artykułKoncert jazzowy
Następny artykułDożynki gminno-powiatowe w Głubczycach
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804